Neogotický kaštieľ, ktorí dali v roku 1633 postaviť bratia Pavol a Daniel Esterházyovci ako svoje rodinné sídlo, patrí bezpochyby k dominantám Galanty. Po dvoch rokoch sa slávnostne otvorila pre verejnosť jeho južná veža, ktorá prešla vonkajšou a vnútornou rekonštrukciou. Priestory sa tak zmenili na múzeum, ktoré bude návštevníkom sprístupnené čoskoro.
O záchranu kaštieľa sa mesto snaží už 30 rokov. Na kaštieli bolo vidno zub času po páde komunizmu, odkedy len bezmocne chátral. Pokiaľ chcete vidieť, ako kaštieľ vyzeral v minulosti, nezabudnite si pozrieť zaujímavé historické fotografie z nášho predchádzajúceho článku.
Galante sa podarilo získať dotáciu so spolufinancovaním vo výške 5 percent. Mesto ďalej informovalo, že finančné prostriedky vo výške 468-tisíc eur na obnovu veže poskytlo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného programu s názvom Obnovme si svoj dom.
Na projekte a prácach sa podieľal aj neinvestičný fond Pro Renovatione na čele s miestnym historikom Jurajom Pekarovičom a Vlastivedné múzeum v Galante. „Pri verejnom obstarávaní sme najprv ušetrili 95-tisíc eur a následne pri rôznych požiadavkách pamiatkarov sme zaplatili 122-tisíc eur.cNezostali nám už peniaze na zariadenie a tu nám pomohla župa. Bez pomoci Trnavského samosprávneho kraja by sme toto zariadenie nemali,“ vysvetľuje primátor Peter Paška.
Ako hovorí Pekarovič, snažili sa priblížiť interiér kaštieľa, ako vyzeral v 19. storočí a ako vyzeralo také pohodlné bývanie šľachtickej rodiny.
Na prízemí preto nájdete dobový nábytok, ako aj knižnicu s archívnymi výtlačkami či podoby kaštieľa z minulých období a zo súčasnosti. Na slávnostnom otvorení, ktoré prebehlo 11. novembra 2021, bola hosťom predstavená expozícia Na špirále storočiami.
Názov expozície bol zvolený naozaj príznačne, keďže poschodia sú spojené 125 úzkymi točitými schodmi v tvare špirály. Na ďalších podlažiach čakajú expozície s rôznymi artefaktmi z minulosti kaštieľa, ktoré boli nájdené počas archeologických vykopávok.
Prehliadka končí na vrchole veže, kde si môžete vychutnať fantastický výhľad na mesto. „Je to jediná veža takto sprístupnená verejnosti a je tu vlastne výhľad na celú Galantu,“ povedal pre RTVS architekt Peter Aštary.
Mesto chce zrekonštruovať aj zvyšok kaštieľa, na čo však potrebuje najprv nájsť financie. Primátor mesta upozorňuje verejnosť, že aktuálne vo veži na prízemí upravujú priestory pre turisticko-informačnú kanceláriu.