Parlament schválil v minulom roku novelu zákona o cenách, následkom ktorej sa obmedzí obeh jednocentových a dvojcentových mincí. Zmena nastane od 1. júla 2022 a domácnosti ju pocítia len minimálne.
Zaokrúhľovanie bude platiť len pri hotovostných platbách. Pokiaľ využijete platbu kartou alebo mobilom, zaplatíte plnú sumu.
V praxi to znamená, že ak vaša cena nákupu bude napríklad 5,56 eur, zaplatíte zaň 5,55 eur. Pokiaľ bude váš nákup nižší ako 0,05 centov, platba v hotovosti bude zaokrúhlená na 5 eurocentov.
Naše peňaženky túto zmenu pocítia naozaj minimálne, nakoľko podľa simulácií Národnej banky Slovenska zaplatíme mesačne viac len o nula až dva centy. Túto situáciu je možné prirovnať k rušeniu 10 a 20 halierov v roku 2003.
Najmenšie eurocenty budú musieť prijímať všetci príjemcovia platieb aj naďalej, keďže ide stále o akceptované zákonné platidlo. Pri nákupe vám ich však už nevydajú.
Vyradenie jednocentových a dvojcentových mincí prispeje aj k zlepšeniu životného prostredia a k zníženiu emisií z prepravy medzi úschovnými miestami. Taktiež sa výrazne zredukuje použitie obalovej fólie.
Očakáva sa aj zníženie nákladov v bankách a obchodoch o 15 až 20 percent, keďže manipulácia s nimi a ich spracovanie predstavujú určité výdavky.
Podľa prieskumu Eurobarometer Slovákov tieto mince obťažujú z celej eurozóny najviac. S ich úplným zrušením by súhlasilo až 74 percent obyvateľov. Okrem toho, že zaťažujú naše vrecká, sa aj často strácajú a následne končia v životnom prostredí.
Ich úplné zrušenie môže navrhnúť len Európska komisia, preto Slovensko pristúpilo aspoň k ich obmedzeniu. Pridá sa tak medzi viaceré štáty, akými sú napríklad Taliansko, Belgicko, Írsko, Fínsko či Holandsko.
„Zaokrúhľovanie sa týka výlučne výslednej sumy na pokladničnom bločku, v žiadnom prípade nie samotných cien tovarov a služieb. Mnohí, čo platia hotovosťou, beztak nechávajú centy pokladníkom,“ vysvetlil pre Denník Pravda Pavel Škriniar z Katedry podnikových financií Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej potvrdili vyššie spomenuté krajiny, že vďaka zaokrúhľovaniu výrazne poklesla razba jedno- a dvojcentových mincí.