Neustále sa vás snažíme informovať o dianí a novinkách v meste Galanta. Nakoľko sa naše mesto snaží čo najviac zapájať do diania v ňom aj svojich občanov, zakomponovalo do plánov na rok 2024 aj finančné prostriedky na participatívny rozpočet.
Ten, akokoľvek zložito môže znieť, má skrátka za úlohu podporiť finančne projekty, ktoré navrhujú samotní občania. Tí si vytvárali svoje projekty v rôznych oblastiach a s napätím čakali na výsledky. Tie už však dnes poznáme.
Prvý ročník participatívneho rozpočtu mesta Galanta máme úspešne za sebou, zaznelo na sociálnych sieťach mesta len prednedávnom. Po viacerých kolách a hlasovaniach tak už môžeme nahliadnuť na výsledky.
Tie boli zvolené elektronickým hlasovaním (60%) na stránke galakarta.sk a verejným zvažovaním (40%), ktoré sa uskutočnilo po druhom verejnom stretnutí. Medzi úspešných tak patria mnohí Galanťania a ich združenia.
Projekt s názvom Edukačné a voľnočasové aktivity v enviromentálne atraktívnych vonkajších priestoroch školy síce môže znieť zložito, ale nenechajte sa vystrašiť. Vytvoriť chcú jednoduchú vonkajšiu učebňu pre žiakov ZŠ Gejzu Dusíka.
V tej sa bude viesť motivačné vzdelávanie v duchu ochrany prírody a biodiverzity. V pláne však majú okrem iného tvoriť aj edukatívny program pre deti v ŠKD a hostiť aj novú, edukatívnu spoločenskú udalosť pri príležitosti svetového dňa ovzdušia s názvom “Čo dýchame?”
Projekt Martina Luptáka bude trošku z iného súdka. Jeho cieľom je zabezpečiť zelenšiu Galantu a docieliť to plánuje efektívnou zavlažovacou infraštruktúrou, ktorá by minimalizovala spotrebu vody a energie.
Zároveň by však maximálne zlepšovala zavlažovanie zelene a sadov, čo mimoriadne zvýši aj estetiku. Nadväznosť má na projekt, ktorý už čiastočne realizoval OZ Zelený plán.
V tomto projekte s názvom Čitateľská oddychová zóna ide riaditeľke ZŠ Síld. SNP v Galante, Mgr. Radke Vrabcovej, o motiváciu detí k čítaniu a tvorivému učeniu. Prakticky ide o vybudovanie čitateľskej oddychovej zóny, kde sa budú môcť stretávať učitelia aj pedagógovia.
Vzájomne sa tak budú môcť socializovať pri knihách, účastniť sa rozmanitých knižných výmen, ba dokonca aj knižných besied a kvízov. Prístupný by mal byť aj verejnosti a tvoriť tak špeciálny knižný klub.
Projekt Ing. arch. Aleny Podskalickej prinesie do mesta zážitkovo-kreatívne kurzy z oblasti umenia a artefiletiky. Ide o špecifickú oblasť výtvarnej práce s deťmi, ktorá sa sústredí najmä na tvorivosť a zážitok.
Určené budú pre deti rôznych vekových kategórií (4-6 rokov, 6-8 rokov, 9-12 rokov). Cieľom je vytvoriť pre deti útulný a bezpečný priestor pre tvorivé aktivity, kde môžu využiť svoj potenciál a cítiť sa pri tom uvoľnene a bezpečne.
V projekte občianskeho združenia OZ PRO Galanta pôjde najmä o zabezpečenie vzdelávania pre občanov a najmä mladých ľudí mesta. Zamerané bude na zvyšovanie povedomia o fungovaní podnikateľskej obce ale aj praktické fungovanie podnikateľských subjektov.
Podnikatelia priblížia svoje know-how a motivujú tak nové a ešte neobjavené podnikateľské talenty k tomu, aby urobili krok vpred. Zvýšiť tak chcú aj počet lokálnych podnikov a v konečnom dôsledku aj posilnenie kvality regionálneho života.
Návrh Sandry Žemborovej má za úlohu podporiť fungovanie novovytvorenej organizácie, Parlamentu mládeže mesta Galanta (PMMG). Dostať sa do povedomia vie však v dnešnej dobe byť naozaj náročné a aj preto vytvorili tento projekt.
V pláne majú osloviť verejnosť propagačnými materiálmi, ale aj organizáciou súťaže pre deti. Úlohou detí bude vytvoriť nové logo parlamentu mládeže, za čo budú dokonca ocenené vecnou cenou.