04.02.2023, meniny má
18. februára 2022

Prečo má Karol Duchoň pamätnú izbu v našom meste? Tento velikán prežil v Galante časť svojho života

Prečo má Karol Duchoň pamätnú izbu v našom meste? Tento velikán prežil v Galante časť svojho života
Zdroj: galanta.sk
reklama

Kto by nepoznal či aspoň nepočul v rádiu známu nádhernú pieseň „V dolinách“? Dnes ju mnohí poznáme najmä vďaka kapele Desmod, ktorá ju prespievala v roku 2006. Originál tejto piesne však naspieval známy slovenský spevák Karol Duchoň, ktorý vyrastal v našej Galante.

Karolov otec bol riaditeľom na strojárenskom učilišti v Galante. Mladý Karol navštevoval v našom meste aj základnú školu a do triedy s ním chodila dokonca aj dnes všetkým dobre známa speváčka Eva Máziková.

Od 2019 máme pamätnú izbu

V našom meste, kde Karol Duchoň prežil časť svojho života, sa dočkal cti, ako sa patrí na takého svetového speváka. V Neogotickom kaštieli v Galante mu ešte v roku 2019 otvorili pamätnú izbu. Slávnostné otvorenie Pamätnej izby Karola Duchoňa sa konalo ešte 5. novembra 2019. Širokej verejnosti je izba sprístupnená od 6. novembra 2019 v pracovných dňoch od 9.00 – 17.00 hod. a v sobotu od 10.00 – 15.00 hod.

Nájdete tu jeho ocenenia aj sako

Spomienky na legendárneho Karola Duchoňa umocňujú aj jeho osobné veci, ktoré zapožičala jeho rodina a blízki priatelia. Taktiež tu máte možnosť vidieť jeho známe sako, platne, ocenenia Bratislavskej lýry, ktoré spevák za život nazbieral, a mnoho fotografií.

reklama

Karol Duchoň získal za svoj život naozaj veľké množstvo ocenení. Medzi tie patrí napríklad Zlatá Vločka Calexu, ktorú získal v roku 1972. Ďalšie sú napríklad strieborná Bratislavská Lýra, zlatá Bratislavská lýra, bronzová Bratislavská lýra, ale aj Aurel z roku 2006 za celoživotný prínos do hudobnej kultúry Slovenskej republiky.

Otváracie hodiny a vstupné

Izba je prístupná od pondelka do piatka od 9.00 – 17.00 hod. V sobotu je otvorená od 10.00 do 15.00 hod. Vstupné do Pamätnej izby Karola Duchoňa je 1 euro/dospelý a 0,50 eura/študenti a dôchodcovia.

Galéria, pamätné izby a expozícia historických gramofónov a platní, ktoré v severnom krídle neogotického kaštieľa spravuje Mestské kultúrne stredisko Galanta, sú od 10. januára 2022 sprístupnené verejnosti v režime OP za nasledujúcich podmienok: individuálne prehliadky v maximálnej kapacite 1 návštevník na 25 m2 plochy prevádzky.

Veríme, že sa aj v našom meste nájdu ľudia, ktorí tvorbu Karola Duchoňa mali naozaj radi. Aj starší, ale samozrejme aj mladšie ročníky. Preto ak ste doteraz o tejto izbe a možnosti nevedeli, neváhajte a navštívte jeho pamätnú izbu v Galante.

Môžete si tu spolu pripomenúť možno aj svoju mladosť a všetky Karolove nesmrteľné piesne. V našom meste, ale aj v jeho okolí je stále veľa vecí, ktoré nás dokážu prekvapiť!

zdroj: galanta.sk

zdroj: galanta.sk

zdroj: galanta.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: galanta.sk
Zdieľať na Facebooku