29.11.2023, meniny má
5. decembra 2022

Judo Club Arkádia Galanta dosahuje skvelé úspechy. Z olympiády v Pezinku si okrem zážitkov priniesli aj medaily

Judo Club Arkádia Galanta dosahuje skvelé úspechy. Z olympiády v Pezinku si okrem zážitkov priniesli aj medaily
Zdroj: FB Judo Club Arkádia Galanta
reklama

Vždy sa snažíme vnímať a spracúvať najnovšie informácie z prostredia Galanty. Tie sa vám potom dostávajú v podobe článkov, prostredníctvom ktorých poukazujeme na krásy nášho mesta, novinky, no aj úspechy. A že o úspechy v Galante je postarané, vieme už všetci vďaka rôznym športovcom, umelcom aj remeselníkom.

Dnešným skvelým úspechom je umiestnenie Judo clubu Arkádia Galanta na olympiáde. Dňa 26. novembra 2022 sa zúčastnili Olympiády žiakov a žiačok v Pezinku, kde reprezentovali naše malé mesto. Nielen, že sa zúčastnili, ale svojou šikovnosťou dokázali obsadiť 2., 3., 5. aj 7. miesto.

Na spomínanej olympiáde sa na 2. mieste umiestnil a striebornú medailu získal Max Zsille, na 3. mieste s bronzovou medailou sa umiestnil Henrich Horváth spoločne s Matejom Šafárikom a L. Rosenbergom. Piate miesto získal Frederik Zsille a siedme miesto patrí Gregorovi Strýčkovi. Judo tím Športového klubu Arkádia Galanta tak obsadil až štyri rôzne miesta na jednej olympiáde.

Športový klub Arkadia Galanta

Mnohí z nás už športový klub Galanta poznajú, no pre tých, čo o ňom počujú prvýkrát, ho trochu predstavíme. Okrem fitness centra môžeme v Športovom klube Arkádia nájsť aj halu na squash, gymnastický klub a dva špeciálne oddiely – oddiel karate a oddiel judo.

reklama

Karate oddiel vedie tréner Milan Hajdák a aktuálne pozostáva z 20 detí a 17 dospelých. Trénujú každý pondelok, utorok a piatok od 18.00 do 20.00 hod. na ZŠ SNP v Galante.

Dnes spomínaný úspešný judo oddiel trénuje Zoltán Szelle a teší sa z hojnej účasti 71 detí a 12 dospelých. Sily si merajú a precvičujú každý týždeň priamo v Športcentre Arkádia Galanta v rozdielne dni v závislosti do vekovej skupiny.

Deti od 6 do 12 rokov trénujú každý pondelok a stredu od 17.00 do 18.30 hod. a deti nad 12 rokov trénujú každý pondelok, stredu a piatok od 18.00 do 20.00 hod. Ak ste zvedavý na ich novinky, ale aj úspechy, sledujte ich facebookovú stránku.

Zdroj: FB/Judo Club Arkádia Galanta

Zdroj: FB Judo Club Arkádia Galanta

Princípy Kodokan Juda

Judo alebo aj Kodokan Judo vytvoril a jeho základy postavil Kano Jigoro Shihan v roku 1882. Ten sa už ako mladý začal venovať technike jiujitsu. O bojových technikách a technikách obrany sa veľa učil a zvládol aj najťažšie učenia a techniky. Pôvodné bojové umenia jiu-jitsu doplnil aj o pozitívne aspekty a vlastné nápady a inšpirácie.

Vznikla tak metóda, ktorá od pôvodného hesla jui-jitsu „poraziť silu flexibilitou“ stavala na novom hesle maximálna efektivita pri použití fyzickej a mentálnej sily“. Na rozdiel od iných bojových umení preto stavia veľa aj na psychike, nielen na fyzickej kondícii. Džudisti sú známi tým, že v prípade potreby dokážu vďaka týmto základom poraziť aj podstatne silnejšieho rivala.

Ako už meno zakladateľa môže napovedať, bojové umenie džudo pochádza z Japonska. Ide však nielen o bojové umenie, ale aj o spôsob sebaobrany a olympijský šport. Pri súboji sa využíva veľké množstvo pohybov a pri kontakte súperov je povolené používať prakticky všetky časti tela.

Techniky sú rozdelené do rôznych skupín a podskupín. Do tých patria najmä techniky rúk, bokov, nôh, priamych strhov, strhov bokom, ktoré sú podskupinou hodových techník. Medzi hlavnú skupinu zneškodnenia na zemi potom patria techniky znehybnenia, páčenia a škrtenia.

Za športový úbor sa považuje kimono, ktoré je doplnené špeciálnym opaskom. Opasok v džude predstavuje rôzne technické stupne. Tie rozlišujú päť žiackych stupňov (takzvané kjú) a desať majstrovských stupňov (známe ako dan). Jednotlivé stupne sú potom farebne rozlíšené – od bieleho, začiatočníckeho opasku až po čierny/červený opasok najväčšieho majstra.

Každá podobná správa nás veľmi teší a pomáha budovať meno nášho mesta aj spoza jeho pomyselných hraníc. Judo Clubu Arkádia Galanta, ako aj samotným športujúcim džudistom srdečne blahoželáme aj takto z redakcie a prajeme neustálu chuť športovať a množstvo ďalších úspechov.

Zdroj: FB/Judo Club Arkádia Galanta

Zdroj: FB Judo Club Arkádia Galanta

Zdroj: FB/Judo Club Arkádia Galanta

Zdroj: FB Judo Club Arkádia Galanta

Zdroje: kodokanjudoinstitute.org, judo.sk, galanta.sk, FB Judo Club Arkádia Galanta
Zdieľať na Facebooku