19.05.2024, meniny má
19. apríla 2023

S príchodom jari ožíva v našom meste aj kultúra. Dychový orchester mesta Galanta chystá Veľký jarný koncert

S príchodom jari ožíva v našom meste aj kultúra. Dychový orchester mesta Galanta chystá Veľký jarný koncert
Zdroj: FB Dychový orchester mesta Galanta
reklama

Galanta žije kultúrou, športom, modernizáciou a nespočetným množstvom podujatí rôzneho charakteru. Aktuálne nášmu mestu prospieva aj postupné prebúdzanie všetkých aktivít vďaka príchodu jari a leta.

V oblasti kultúry však máme v Galante navyše niečo, čo nemá len tak každé mesto. Touto raritou a kultúrnou ikonou nášho mesta je určite Dychový orchester mesta Galanta. Koncom apríla dokonca chystá veľkolepé jarné predstavenie u nás v meste.

Dychový orchester mesta Galanta

Dychový orchester je ozajstnou vzácnosťou a kto už mal tú možnosť počuť ich naživo, vie o čom hovoríme. Orchester vznikol v roku 2016, a to z iniciatívy komisie kultúry a medzimestských vzťahov a vďaka podpore poslancov MsZ Galanta. Za cieľ si stanovili obnovenie tradície dychovej hudby, ktorou bola Galanta známa už dávnejšie.

Jeho príbeh sa začal písať tým, že mesto oslovilo známeho kapelníka a šikovného dirigenta Jána Lelkeša. Ten aj napriek neľahkej úlohe dokázal dať postupne dohromady mnohých vynikajúcich hudobníkov. Patria medzi nich profesionáli, učitelia či žiaci základných umeleckých škôl, ale aj mnoho nadšených a zapálených začínajúcich hudobníkov.

reklama

Spoločne tak tvoria veľké zoskupenie s vždy dobrou náladou a chuťou neustále napredovať. Aktuálne sa pýšia unikátnou zostavou, v ktorej je celkovo 42 hudobníkov zo Slovenska aj Maďarska.

Naše mesto už dlho reprezentujú na mnohých vystúpeniach doma aj v zahraničí. Vystupovali na rôznych podujatiach, súťažiach či festivaloch na Slovensku, v Česku, Maďarsku i Poľsku. Ich rôznorodý repertoár zahŕňajúci klasické skladby, hymny, filmovú hudbu aj populárne piesne očaril mnohých poslucháčov naprieč okolitými štátmi.

Zdroj: FB/Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB/Dychový orchester mesta Galanta

Svojou hrou oslovujú mnohých, no cieľom orchestra vždy bolo osloviť najmä mladú generáciu začínajúcich hudobníkov. Skúsený dirigent Ján Lelkeš aj preto vyberá okrem pochodov, hymien a klasických koncertných skladieb aj moderné popové skladby, ktorých melódie a rytmy pozná snáď každý. Ich špeciálne upravené aranžmány možno v takejto podobe vidieť väčšinou len v zahraničí.

Galantský orchester neustále napreduje a vo svojom repertoári má aj rôznu filmovú hudbu. Tá býva na koncertoch zväčša sprevádzaná aj tematickým premietaním. Aj takouto formou sa snažia poslucháča ešte väčšmi vtiahnuť do aktuálneho hudobného diania a v nejednom tak zanechajú úžas z viacúrovňového zážitku.

Veľký jarný koncert

Vynikajúcou správou pre všetkých priaznivcov orchestra je organizácia Veľkého jarného koncertu. Už onedlho, dňa 29. apríla o 18.00 hod. si budeme môcť užiť bravúrny koncert Dychového orchestra mesta Galanta, ktorý priamo v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska Galanta predstaví silný program, kde zaznejú skvelé hity aj novinky.

Počas predstavenia sľubujú poslucháčom prierez množstvom tých najzaujímavejších skladieb od klasických skladateľov až po populárnu hudbu. Zaznejú určite piesne ako Florentiner Marsch od Júliusa Fučíka alebo Moment for Moriccone od známeho skladateľa Ennio Moricconeho, ktorej tóny pozná snáď každý z nás z westernovej klasiky Dobrý, zlý a škaredý.

Tešiť sa môžeme aj na Klarinetten Cardas od Karla Belohubeka a známu skladbu s názvom Kállai Ketös od maďarského hudobného skladateľa, po ktorom je v našom meste pomenovaná aj základná škola a ulica – Zoltána Kodálya.

V orchestri však nezabudli ani na fanúšikov modernej hudby, pre ktorých si pripravili aj rozmanité populárne skladby v špeciálnych aranžmánoch. Z mestského kultúrneho strediska sa tak budú koncom apríla ozývať známe tóny piesní, ako je legendárny hit Yesterday od Johna Lennona a Paula McCartneyho alebo piesne interpretov, ako sú Tom Jones, Neil Diamond a Loius Armstrong.

Návštevníci sa dočkajú okrem už tak nabitého programu aj rôznych ďalších prekvapení. Neostáva nám teda už nič iné, ako si vyhradiť čas a užiť si tak naozaj veľkolepé predstavenie unikátneho lokálneho kultúrneho telesa – Dychového orchestra mesta Galanta. Orchestru prajeme aj z redakcie veľa úspechov doma aj v zahraničí a poslucháčom ten najkrajší kultúrny zážitok.

Zdroj: FB/Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB/Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB/ Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB/Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB/Dychový orchester mesta Galanta

Zdroj: FB Dychový orchester mesta Galanta

Zdroje: domkulturyga.sk, FB Dychový orchester mesta Galanta
Zdieľať na Facebooku