11.05.2025, meniny má
27. februára 2022

Užite si krásu spojenia prírody a vodných mlynov. Majú svoje nezameniteľné čaro

Užite si krásu spojenia prírody a vodných mlynov. Majú svoje nezameniteľné čaro
Zdroj: slovakia.travel/megaubytovanie.sk
reklama

Mlynárstvo na Slovensku malo v minulosti dôležité postavenie. Pred nejakou dobou sme vám o mlynoch priniesli článok, ktorý si môžete prečítať na tomto odkaze.

Niekoľko zaujímavostí zameraných na vodné mlyny v okolí Galanty si však môžete prečítať aj v našom dnešnom článku.

Vodný kolový mlyn Tomášikovo (17,7 km)

Mlyn bol postavený v roku 1895 neďaleko obce Tomášikovo. Aktívne bol využívaný až do roku 1960. Jeho zaujímavosťou je, že v roku 1940 bolo doň nainštalované dynamo, takže mlyn fungoval na elektrický pohon.

Vďaka tomu, že je veľmi dobre zachovaný, môžu návštevníci obdivovať jeho takmer pôvodnú podobu. Objekt mlyna je stále funkčný. V interiéri sa nachádza pôvodné mlynárske zariadenie doplnené o dobové fotografie.

Ďalšími zaujímavosťami sú tradičná miestnosť pre mlynára a štrbinové okienko. To mlynár využíval, keď pozoroval napríklad chod náhonového kolesa.

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Mlyn patrí pod správu Vlastivedného múzea Galanta. Je umiestnený na sútoku Malého Dunaja so Suchým potokom. Trasu, ktorá vedie okolo mlyna, radi využívajú aj vodáci.

Otváracie hodiny:

  • marec – jún: streda – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.
  • júl – august: streda – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.
  • september – november: streda – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.
  • december – február: streda – nedeľa: 12.00 – 16.00 hod.
Zdroj: sacr3-files.s3-eu-west-1.amazonaws.com

Zdroj: slovakia.travel

Vodný kolový mlyn v Jahodnej (20,4 km)

Koncom 19. storočia ho dal postaviť Boldizsár Renczés. V roku 1920 zmenil majiteľa, keď ho po požiari kúpil panský lesník Štefan Nagy. Ten mlyn postupne prerobil na vodnú pílu. Vďaka elektrickej energii, ktorú vyrábal pomocou rezných zariadení, urýchlil pílenie a umožnil osvetlenie verejných budov v obci.

Po jeho smrti ho 27. decembra 1987 získalo do vlastníctva Žitnoostrovné múzeum v Dunajskej Strede. Súčasným vlastníkom sú Západoslovenské energetické závody. V roku 1999 bol vďaka ich zásluhe mlyn zrekonštruovaný. V súčasnosti nie je otvorený, takže sa dá obdivovať len z vonkajšej časti.

Zdroj: danubeislands.sk

Zdroj: danubeislands.sk

Vodný mlyn Dunajský Klátov (22,4 km)

Ide o kultúrnu technickú pamiatku v správe Žitnoostrovného múzea v Dunajskej Strede. Nachádza sa v Dunajskom Klátove na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja. Je to typický príklad spodkového mlyna – vodný kolový mlyn s veľkým lopatkovým kolesom na spodnú vodu.

Mlyn postavil v roku 1920 Ján Csefalvay a v prevádzke bol do roku 1942. Jeho posledným majiteľom bol Michal Csefalvay. Keď sa v 50. rokoch postavil nový most, kanál bol odvodnený a došlo k deštrukcii veľkého kolesa.

Mlyn bol odkúpený v polovici osemdesiatych rokoch 20. storočia štátom. Objekt s okolím boli vyhlásené za štátom chránené územie a začala sa stavebno-technická rekonštrukcia objektu. Verejnosti bol sprístupnený 21. augusta 1987.

Zdroj: kamnavylety.sk

Zdroj: kamnavylety.sk

Jeho komplexná rekonštrukcia prebehla v roku 2016. Bol opravený interiér aj exteriér a budova dostala novú strechu. V rámci opráv bolo taktiež obnovené mlynské koleso s ozubeným kolesom, spevnili sa brehy a prebehla komplexná úprava okolitého terénu. Na protiľahlom brehu Klátovského ramena bola vybudovaná vyhliadková plošina.

Po rekonštrukcii bol mlyn sprístupený 7. mája 2016. Nakoľko sa v mlyne nachádza zachované pôvodné vybavenie vrátane mlynárskych pomôcok, zriadila sa tu pútavá expozícia vodného mlynárstva.

Otváracie hodiny:

  • pondelok – piatok: 13.00 – 15.00 hod.
  • sobota: 9.00 – 12.00 hod.
  • nedeľa: 9.00 – 15.00 hod.
Zdroj: megaubytovanie.sk

Zdroj: megaubytovanie.sk

Vodný kolový mlyn v Jelke (24,3 km)

Mlyn stojí v prekrásnom zákutí na brehu Malého Dunaja. Ten vytvára meandrovité koryto v katastri obce s dĺžkou asi 23 km. Mlyn, ktorý je v súčasnosti obnovený a sprístupnený, patril kedysi Jozefovi Némethovi. Po ňom ho zdedil jeho syn Vincent. Do roku 1973 patril Ernestovi Némethovi.

Z roku 1894 pochádza prvá písomná zmienka o mlyne. Ide o plán Jozefa Németha na využitie vody mlynom. Vyhotovil ho diplomovaný merník a stavebný podnikateľ z Budapešti A. Visnovszky.

Zdroj: kamnavylet.sk

Dominantou mlyna je drevená mlynica ležiaca na 54 pilótach z agátového dreva, ktoré sú zatlčené na dno rieky. Sedlová strecha je z krokvovej, hambálkovej konštrukcie krytej šindľom. Jednopodlažnú budovu prestavali na viacpodlažnú pravdepodobne v roku 1916.

V súčasnosti mlyn patrí Vlastivednému múzeu v Galante, ktoré ho v rokoch 1977 – 1988 zrekonštruovalo. Bol postavený aj skanzen s expozíciou poľnohospodárskej minulosti obce. Ďalšie obnovy mlyna prebehli v rokoch 1992 – 1994 a 1999 – 2016.

V rokoch 2017 – 2019 bol v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko realizovaný projekt Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a na člne (Discover the Small & Moson Danube by bike and boat).

Otváracie hodiny:

  • letná sezóna (01. 04 – 31. 10.):  pondelok – nedeľa: 9.00 – 19.00 hod.
  • zimná sezóna (01. 11. – 31. 03.): pondelok – nedeľa: 9.00 – 16.00 hod.
Zdroj: megaubytovanie.sk

Zdroj: megaubytovanie.sk

Vodný (lodný) mlyn Kolárovo (44,7 km)

Tento mlyn je posledný exemplár plávajúceho mlyna, jediný na území Slovenska. Umiestnený je na mŕtvom ramene Dunaja na dvoch rovnobežných člnoch, ukotvených o breh rieky. Loďky sú väčšie než boli kedysi na pôvodných plávajúcich mlynoch.

Jeho rekonštruovanú podobu vyrobili v roku 1982 v Slovenských lodeniciach v Komárne. Ako vzor slúžil bývalý lodný mlyn v Radvani nad Dunajom. Mlyn má pevnú konštrukciu. Upravený je tak, aby vydržal nápor jarných ľadov aj storočnú vodu.

Zdroj: planetslovakia.sk

Má aj jeden unikát. Vedie k nemu most dlhý 86 metrov, ktorý je považovaný za najdlhší krytý most s drevenou konštrukciou v Európe. Postavený bol v roku 1992 za rekordných deväť dní miestnymi ochranármi podľa spomienok ľudí ako kópia zaniknutého mosta.

Pôvodný most mal 62 metrov, no bol predĺžený o ďalších 24 metrov. Nemá betónové piliere ani iné prefabrikované istenie. Väčšina mosta je postavená zo špeciálne napusteného agátového dreva. Vďaka tomuto prevedeniu by mal vydržať asi 150 rokov.

Mlyn v Kolárove sa nachádza na obľúbenej vodáckej trase Malým Dunajom. V mlyne bolo zriadené Múzeum vodného mlynárstva. Návštevníkom poskytne podrobnejší výklad majiteľ mlyna Ivan Šáli. O túto zaujímavú pamiatku sa stará s manželkou a priateľmi z miestneho ochranárskeho združenia – Združenie ochranárov Dolného Žitného ostrova – Ochranársky spolok Vodný mlyn.

Otváracie hodiny:

  • letná sezóna (máj – september): denne 10.00 – 17.00 hod.
  • mimo sezóny: je potrebné sa telefonicky objednať na telefónnom čísle 0908 781 146
Zdroj: sdetmi.com/

Zdroj: sdetmi.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: jelka.sk, sorger.sk, muzeumgalanta.sk, kamnavylet.sk, sdetmi.com, muzeum.sk, sorger.sk, seredsity.sk, slovakia.travel
Zdieľať na Facebooku