16.06.2024, meniny má
9. mája 2023

Vlastivedné múzeum v Galante sa aj tento rok zapojí do podujatia Noc múzeí a galérií 2023. Na aký program sa môžete tešiť?

Vlastivedné múzeum v Galante sa aj tento rok zapojí do podujatia Noc múzeí a galérií 2023. Na aký program sa môžete tešiť?
Zdroje: muzeumgalanta.sk/galantasity.sk
reklama

V Etickom kódexe múzeí ICOM môžeme nájsť aj takéto definície múzea: „Múzeá sú dôležitou zložkou pri kultúrnej výmene, obohacovaní kultúr a vývoji vzájomného porozumenia, spolupráce a mieru medzi ľuďmi.“

„Význam múzeí pre spoločnosť sa rozšíril z profesionálneho cez vzdelávací až po ich úlohy pri využívaní voľného času, turistiky a propagácii kultúrnej identity.“

Múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme.

O Noci múzeí a galérií

Rozhodnutie o Medzinárodnom dni múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov.

reklama

Z toho istého cieľa, vychádzajúc z tradícií a skúsenosti Medzinárodného dňa múzeí, vychádzala aj francúzska iniciatíva pri iniciovaní Noci múzeí a galérií. Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy.

Cieľom je v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

V tomto čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“.

Noc múzeí a galérií v Galante

Aj naše Vlastivedné múzeum v Galante sa tento rok opäť zapojí do 19. ročníka celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční v sobotu 13. mája 2023.

Múzeum pripravilo pestrý program v hlavnej budove múzea. Na svoje si prídu záujemcovia o regionálnu históriu, nadšenci detských hračiek dávnych čias ai milovníci klasickej hudby.

Vo veľkej výstavnej sále otvoria novú výstavu, v priestoroch etnografickej expozície organizujú prednášku a po západe slnka zaznejú na nádvorí múzea zborové skladby.

Vlastivedné múzeum v Galante otvára v sobotu 13. mája 2023 svoje brány v hlavnej budove o 15.00 hod. Stále expozície budú voľne sprístupnené do 18.00 hod., kedy už začína otvorenie novej výstavy.

Program podujatia

A na čo konkrétne sa môžete tešiť?

  • 15.00 – 18.00 hod.: Individuálne prehliadky stálych expozícií
  • 18.00 hod.: Vernisáž výstavy MERKUR
  • 19.00 hod.:  Prednáška PhDr. Tünde Lengyelovej, CSc. s názvom Život na šľachtickom dvore v 16. a 17. storočí.
  • 20.00 hod.: Koncert Spevokolu Zoltána Kodálya v Galante na nádvorí

Vernisáž výstavy MERKUR

Výstava legendárnej kovovej stavebnice MERKUR zavíta aj do Galanty. Zamestnanci múzea veria, že táto interaktívna výstava bude mať veľký úspech nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými, ktorí si radi spomínajú na hračky z detstva. Vernisáž sa uskutoční o 18.00 hod. vo veľkej výstavnej sále. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 30. septembra 2023.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Každodenný život šľachty

O 19.00 hod. začne v miestnosti stálych expozícií prednáška PhDr. Tünde Lengyelovej, CSc. s názvom Život na šľachtickom dvore v 16. a 17. storočí. Prednáška sa uskutoční v spolupráci s občianskym združením Pro Renovatione.

Večerná muzika na nádvorí múzea

Už viackrát sa osvedčilo, že krásne nádvorie Vlastivedného múzea v Galante tvorí príjemnú atmosféru a krásne zákulisie pre koncerty. Tentokrát zaznejú zborové skladby v podaní Spevokolu Zoltána Kodálya v Galante. Koncert sa začína o 20.00 hod. Diriguje Mónika Józsa, na klavíri účinkuje Štefan Ternóczky, sólo spieva Ján Paszmár.

Pre všetkých záujemcov o túto príjemnú udalosť je vstup voľný. Nenechajte si ujsť príjemné poobedie a večer v spoločnosti histórie, priateľov a možno aj nových poznatkov.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zdroje: muzeumgalanta.sk, FB Muzeum Galanta, Etický kódex múzeí ICOM, muzeum.sk
Zdieľať na Facebooku