Naše Slovensko je nádherná krajina, ktorá ponúka mnoho príležitostí, ako si užiť dovolenku doma. Máme prekrásnu prírodu, technické pamiatky, hrady, zámky aj kaštiele či kostoly.
Deti milujú rôzne minizoo, aquaparky či rôzne adrenalínové atrakcie. My dospelí nepohrdneme turistikou, na ktorú je na Slovensku príležitostí viac než dosť.
Nakoľko sa blížia letné prázdniny a mnohí už určite plánujete letné dovolenky či víkendové výlety, rozhodli sme sa pripraviť pre vás „miniseriál“ o dovolenke na Slovensku. Postupne vám prinesieme to naj z každého kraja.
Dnes vás pozývame na prehliadku Bratislavského kraja. Veríme, že ponúka dostatok zaujímavých miest, ktoré vás nadchnú a zahrniete ich do svojho letného programu.
V Bratislavskom kraji sa nachádza viacero zaujímavých hradov, zámkov a kaštieľov. Určite nesmieme zabudnúť na Bratislavský hrad nachádzajúci sa v samotnom historickom centre nášho hlavného mesta Bratislava.
Medzi ďalšie patria hrady Devín, Červený Kameň, Plavecký hrad, Pajštún, Dračí hrádok, Čeklís, Biely Kameň a Malacký kaštieľ. Taktiež nesmú chýbať Kaštieľ v Bernolákove, Kaštieľ v Ivanke pri Dunaji, Stupavský kaštieľ, Holíčsky kaštieľ, Šimák Zámok Pezinok, Kaštieľ, Budmerice a Zámok Scholss Hof.
Zaujímavosťou je napríklad to, že Plavecký hrad, ktorý je v súčasnosti zrúcanina, bol postavený už v 13. storočí. Medzi jeho majiteľov patrili Serédyovci, Fuggerovci, Balašovci či Pálffyovci.
O Bratislavskom hrade je známe, že na jeho mieste bolo keltské oppidum, ktoré bolo nahradené rímskou hraničnou pevnosťou. Po Bitke pri Moháči v roku 1526 sa tento hrad stal korunovačným sídlom uhorských kráľov.
Nesmieme opomenúť múzeá, galérie či pamätníky, ktoré nám sprostredkúvajú našu historickú pamäť. Medzi múzeá v Bratislave môžeme zaradiť napríklad SNM – Prírodovedné múzeum, SNM – Archeologické múzeum, SNM – Historické múzeum, SNM – Hudobné múzeum či menšinové múzeá SNM (Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku).
Okrem toho sídli v Bratislave aj pobočka Slovenského technického múzea v Košiciach – Múzeum dopravy, miestne Múzeum mesta Bratislavy, Slovenské múzeum dizajnu, Múzeum obchodu v Podunajských Biskupiciach, Múzeum Polície SR a mnohé ďalšie.
Zaujímavé môžu byť taktiež múzeá mimo Bratislavu. Ide napríklad o Malokarpatské múzeum v Pezinku, Mestské múzeum v Pezinku, Literárne a vlastivedné múzeum vo Svätom Jure, Múzeum ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV v Stupave či SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre.
Milovníci výtvarného umenia si tiež prídu na svoje. V Bratislave sa dajú nájsť Galéria mesta Bratislavy a Slovenská národná galéria. V bohatých zbierkach sú exempláre od gotiky až po súčasné umenie, ako aj bronzové odliatky zo série Charakterových hláv sochára Franza Xavera Messerschmidta.
Ďalšou galériou je Galéria Nedbalka pripomínajúca členením vnútorného interiéru Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Určite nesmie chýbať Danubiana Meulensteen Art Museum ponúkajúca jedinečnú symbiózu výtvarných diel, modernej architektúry a okolitej prírody. V centre Bratislavy sa ešte nachádza Viktoria’s Gallery.
K pamätníkom môžeme spomenúť Pamätník Srdce Európy, Brána Slobody Devín a Vojenský pamätník Slavín. Medzi ďalšie patrí Pamätník Milana Rastislava Štefánika, Pamätník Prusko-Rakúskej vojny na Kamzíku, ale napríklad aj Malý Slavín.
Ak niekoho zaujímajú cirkevné pamiatky, v Bratislavskom kraji sa nájdu aj také. Ide napríklad o Modrý kostolík či Bratislavskú kalváriu.
Hádam najznámejší je však Dóm sv. Martina v Bratislave, ktorý bol v rokoch 1563 – 1830 korunovačným chrámom Uhorského kráľovstva.
Ďalším zaujímavým miestom je Mauzóleum Chatama Sofera, v ktorom sa odráža história bratislavskej židovskej komunity. Chatam Sofer bol významný bratislavský ortodoxný rabín a učenec.
Mimo Bratislavy natrafíme v Malackách na Kostol Najsvätejšej Trojice a Malackú synagógu. Vo Veľkých Levároch je zaujímavý napríklad Evanjelický kostol.
Medzi našimi výletmi nesmú chýbať ani návštevy technických pamiatok, medzi ktorými vynikajú vodné mlyny. Ide o Vodný mlyn Jelka, Tomášikovský vodný mlyn a Vodný mlyn Dunajský Klátov.
V Bratislave, konkrétne v Petržalke, sa nachádza BUNKER BS-8. Postavený bol už v roku 1930 a tvoril chrbát obrany v strednej časti bratislavského predmostia proti útoku nacistického Nemecka. K bunkru sa dá ísť autom z Kopčianskej ulice, bicyklom a pešo. Otváracie hodiny sú od pondelku do nedele v čase od 14.00 do 18.00 hod.
Medzi ďalšie zaujímavosti v Bratislave, ktoré sa v súčasnosti využívajú, patrí Vyhliadka Most SNP (slávne UFO), budova Slovenského rozhlasu (obrátená pyramída) a Kaverna Kamzík 6 (jeden z vyhľadávaných delostreleckých bunkrov z čias prvej svetovej vojny).
V rámci výletov po okolí sa dá ísť aj do prírody. Medzi ne patria napríklad Marianka (najstaršie pútnické miesto na Slovensku), Devínska Kobyla (nadmorská výška 514 metrov nad morom, najvyšší bod Bratislavy) a Železná studnička (súčasť Bratislavského lesoparku).
Určite stojí za zmienku aj Jarovská bažantica, kde nájdete krásny kamenný most. Otec Márie Terézie tu lovil bažanty. Kedysi tadiaľto tieklo jedno z ramien Dunaja. V súčasnosti je vyschnuté.
Zaujímavá je taktiež Štokeravská vápenka – opustený lom. Ďalším zaujímavým miestom môže byť archeologická lokalita Villa rustica, ktorá bola v roku 1990 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.
Keď už si užívame turistiku, za zmienku stoja aj rozhľadne. Spolu s televíznou vežou sa na Kamzíku nachádza aj drevená rozhľadňa. Z Koliby sa dá k nej dostať pomocou modrej značky. Z Červeného mosta sa k nej dá dostať po červenej značke. Veža má výšku 15 metrov.
V dedinke Malinovo, 15 km od nášho hlavného mesta, sa nachádza rozhľadňa Hniezdo s výškou 7 metrov. K rozhľadni vedie cesta po náučnom chodníku s menom „Na dobrej stope“.
Medzi ďalšie rozhľadne môžeme zaradiť rozhľadne vo Svätom Jure, Hrušovskú zdrž v Čunove, Kukla a Hniezdo.
Bratislavský kraj má niekoľko jaskýň. Patria medzi ne Jaskyňa Majková – Stará Garda, Jaskyňa Sedmička, Ananásová jaskyňa, Jaskyňa Veľké Prepadlé, Silnického jaskyňa, Jaskyňa PP2, Plavecká jaskyňa, Jaskyňa Haviareň a Jaskyne Tmavá a Deravá skala.
Väčšina z jaskýň však nie je prístupná verejnosti s výnimkou Deravej skaly. Zaujímavosťou je, že Tmavá a Deravá skala sú takmer protiľahlé jaskyne, vzdialené približne 120 metrov. Nachádzajú sa v Mokrej doline, ktorou prechádza náučný chodník. K jaskyniam sa dá dostať po zelenej značke so začiatkom v Plaveckom Mikuláši.
Voľný čas sa dá tráviť aj v ZOO, na farmách a podobných miestach. Medzi ZOO môžeme zaradiť ZOO Bratislava, Mini ZOO v Rozálke, Sokoliareň a Mini ZOO Devín či Gazdovstvo Janka Hraška.
Pokiaľ sa však rozhodneme pre farmu, môžeme navštíviť Biofarmu Príroda (Stupava), Abeland (dedina umenia a remesiel v Lozorne) a Gazdovský dvor Náš sen. K nim môžeme zaradiť aj niekoľko ďalších vychytávok, ako Oáza Sibírskeho tigra, Hmyzí hotel, Bašta Pajštún a Múzeum včelárstva.
Ako zaujímavosť o Oáze Sibírskeho tigra môžeme spomenúť, že sa nachádza v ochrannom pásme slovenskej prírody neďaleko mesta Senec. Nachádza sa tu 24 dospelých tigrov, tri levy a sedem tigríčat.
Keďže počas leta býva dosť teplo, určite je potrebné niekde sa ochladiť a zabaviť sa. Na toto sú najvhodnejšie kúpaliská a aquaparky. Medzi takéto miesta môžeme zaradiť v Bratislave Zlaté piesky, Letné kúpalisko Mičurín, Kúpalisko Tehelné pole a Wellness centrum Hotel Nivy.
Mimo Bratislavy môžeme nájsť napríklad Jazerá Nové Košariská, Štrkovka Ivanka pri Dunaji, Slnečné jazerá, Jazero Pieskovňa a Aquathermal Senec.
Pre milovníkov adrenalínu sa tu tiež dajú nájsť rôzne aktivity. Medzi ne sa dá zaradiť Hydrospeed (Splav divokej vody v Čunove), Jazda na Ford Mustang GT, Kurz potápania, Off-road jazda, Pilotovanie lietadla na skúšku a Tandemový zoskok padákom.
Zaujímavou aktivitou, ktorú si môžeme vychutnať v Bernolákove, je Streľba z kladkového luku. Kladkový luk využíva systém kladiek, vďaka čomu je presnejší ako klasický luk. Umožňuje vystreľovať šípy s vyššou rýchlosťou a na väčšiu vzdialenosť.
Menej adrenalínové, ale rovnako zaujímavé sú, samozrejme, aj plavby po Dunaji. Na lodi si môžete vychutnať rôzne bratislavské zákutia Dunaja, výlet na Devín, ale aj plavbu do Rakúska.
Súčasťou letných dovoleniek býva aj splavovanie Malého Dunaja, ktoré ponúka úžasnú pohodlnú plavbu a vychutnávanie si nádherných zákutí. Popri trase splavu sú k dispozícii dobre vybavené kempingy, ktorú ponúkajú všetko pre prenocovanie.
Dôležitou súčasťou tohto kraju je jeho história. Preto sa pozrime na niekoľko zaujímavých faktov:
Veríme, že v našom rozsiahlom prehľade zaujímavostí Bratislavského kraja ste si našli aj niečo pre seba. Vieme, že obsiahnuť všetko, čo tento kraj ponúka, sa nedá v jednom článku, a preto budeme radi, keď sa o vaše tipy na výlet v Bratislavskom kraji podelíte v komentároch.