30.09.2023, meniny má
24. mája 2023

Osobnosti Galanty, o ktorých možno neviete: predstavujeme vám výtvarníčku Zuzanu Hlavatú

Osobnosti Galanty, o ktorých možno neviete: predstavujeme vám výtvarníčku Zuzanu Hlavatú
Zdroj: FB Zuzana Hlavata
reklama

Galanta je mesto, z ktorého pochádza veľa osobností známych aj vo verejnom dianí. Nie každý je však natoľko mediálne aktívny, aby sa o ňom písalo každý deň, hoci jeho činnosť by zviditeľnenie zaslúžila.

My vám preto prinášame článok o jednej veľmi šikovnej Galanťanke, ktorú možno poznáte, a možno nie. Nevidíte ju každý deň v novinách, ale venuje sa vašim deťom a na jej obetavú prácu môžeme byť v Galante právom hrdí.

Rozhodli sme sa vyspovedať obyvateľku nášho mesta Zuzanu Hlavatú a priblížiť vám jej povolanie, nadšenie pre prácu s deťmi, ale aj záľubu, v ktorej sa našla.

Môžete nám o sebe povedať pár základných informácií? Kto je a kde pôsobí Zuzana Hlavatá?

Som rodená Galanťanka. Toto mesto, jeho okolie, všetky tie voňavé polia počas leta a rovinu mám veľmi rada. Táto láska trvá už od detstva, a to skoro 38 rokov.

reklama

Rozhodne ma však najviac Galanťanov pozná z priestorov ZUŠ-ky, kde už jedenásty rok vyučujem výtvarnú výchovu. Je to veľká časť mojej práce.

Aké bolo Vaše štúdium?

Svoje študentské roky som prežila v Bratislave. Na strednej umeleckej škole som študovala propagačné výtvarníctvo, kde ma asi najviac ovplyvnil Miloš Kopták, ktorý vyučoval klasické grafické techniky a venoval sa ilustrácii okrem iného. V tých rokoch M. Kopták zakladal asociáciu ilustrátorov, ktorej som sa stala členom a kde je možné vidieť moje portfólio.

Vysoká škola – VŠMU bolo také iné obdobie, tiež veľmi pekné. Zažila som umelcov ako Hanu Cigánovú a Jozefa Mokoša, ktorí mi dali veľmi veľa. Venovala som sa divadlu, robila som analýzu dramatických textov, navrhovala scény, kostýmy, ale nakoniec som sa nejakým oblúkom opäť vrátila ku knihám.

Zdroj: FB Zuzana Hlavata

Ako sa to všetko začalo a s kým sa Vám podarilo spolupracovať?

Moju prvú autorskú knihu som dokončila v roku 2004. Bolo to malé  dielko s plastickou obálkou a s rozkladacími ilustráciami vo vnútri.

Knižka v ten rok vyhrala III. miesto v Taliansku na súťaži Libri mai mai visti (Knihy nikdy nevidené) – čo ma potom nejako naštartovalo sa knihám a ilustráciám venovať.

O pár rokov neskôr som v tejto knižnej súťaži získala cenu Arts&Crafts za miniatúru Dievčatko so zápalkami.

Začala som spolupracovať najmä s vydavateľstvom Fortuna Libri, pre ktoré som ilustrovala niekoľko kníh o bylinkách a ich použití. Boli to knihy s názvami Zdravie z byliniek, Zabudnuté bylinky, Málo známe bylinky.

Ale aj detské tituly ako Slovenský detský rok, leporelá – Básničky pre malé detičky, Zvieratká v lese, Andersenové  rozprávky a ďalšie. Neskôr som ilustrovala aj pre Albatros a Ikar.

Zdroj: Zuzana Hlavatá

Existujú vaše diela aj v inej podobe ako v knihách?

V Galante sa mi naskytla spolupráca s Localhandom, ktorý sa venuje bytovému textilu. Zo začiatku šlo len o linkové kresby na web  a potom sme spravili limitované tašky.

Jedny tašky sú s typografickou potlačou a druhé s ilustráciou tučniaka a možno časom prídu ďalšie.

Chceli by ste niečo odkázať čitateľom?

Každý rok ZUŠ usporadúva v mesiaci jún kolektívnu výstavu, na ktorej sa zúčastňujem. Tento rok je pod novým názvom Kameň papier nožnice. 

Vernisáž sa bude konať dňa 15. júna 2023 o 17.00 hod. a všetci ste srdečne vítaní.

Zdroj: Zuzana Hlavatá

Zdroj: Zuzana Hlavatá

Zdroj: Zuzana Hlavatá

Zdroj: FB Zuzana Hlavata

Zdroje: Zuzana Hlavatá
Zdieľať na Facebooku