Spoločnosť SPP plánuje v Trnavskom kraji niekoľko miliónový projekt. V okrese Galanta chcú vybudovať veterný park za 90 miliónov eur.
Ako vyplýva zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, v katastri troch obcí – Galanta, Kajal a Váhovce by malo vyrásť spolu osem veterných turbín s celkovým inštalovaným výkonom do 57,6 megawattu a pripojením do elektrizačnej sústavy SR.
Navrhovateľ podľa stránky Refresher uvádza, že s výstavbou veterného parku plánuje začať v roku 2025, pričom uvedenie do prevádzky plánujú o rok neskôr.
Veterný park má byť napojený prostredníctvom podzemného 22 kV elektrického vedenia v celkovej dĺžke cca 24,6 km na existujúcu rozvodnú sieť cez bod napojenia, ktorý bude v rozvodnej stanici vodného diela Kráľová.
Turbíny by sa mali nachádzať na území s rozlohou viac ako 1,8 štvorcového kilometra a zasahovať majú do pozemkov a ornej pôdy, ktoré vlastnia súkromníci a obec Váhovce, pričom najmenšia vzdialenosť veternej turbíny od objektov bývania je cca 700 m.
Ako sa uvádza v materiáloch zámeru, Slovenská republika si vytýčila záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a podporiť využívanie OZE – obnoviteľných zdrojov energie.
„OZE na báze vetra majú v stratégii pre dosiahnutie tohto cieľa významné miesto a v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne Slovenskej republiky (INEKP) sa počíta s nárastom ich kapacity do úrovne 500 MW v roku 2030,“ informuje ďalej navrhovateľ.
Slovenský plynárenský priemysel ako 100% štátom vlastnená spoločnosť je zaviazaná aktívne prispieť k plneniu stanovených cieľov. Výroba elektrickej energie z veterných turbín patrí všeobecne k najčistejším.
OZE na báze vetra majú v stratégii pre dosiahnutie tohto cieľa svoje významné miesto a v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne Slovenskej republiky (INEKP) sa počíta s nárastom ich kapacity do úrovne 500 MW v roku 2030.
Výroba elektrickej energie z pôsobenia vetra je svojim spôsobom veľmi jednoduchá. Sila vetra sa oprie o správne nastavené krídla rotora turbíny a roztáča ich.
Točivá sila z rotora sa prenáša cez prevodovku, alebo priamo do elektrického generátora, kde sa vyrába jednosmerný/striedavý prúd. Generovaný prúd je následne cez transformátor prevádzaný na vysoké napätie a vedený do siete.