29.03.2023, meniny má
2. júna 2022

Život mladého Timka sa zmenil z minúty na minútu. Prečítajte si inšpiratívny príbeh o rodine s ťažkým osudom

Život mladého Timka sa zmenil z minúty na minútu. Prečítajte si inšpiratívny príbeh o rodine s ťažkým osudom
Zdroj: galantasity.sk
reklama

Azda každý z nás túži v živote po dieťati a po založení rodiny. Sen, ktorý prežíva množstvo rodín, avšak nie vždy táto rozprávka plynie až tak „ružovo“.

Timo Vandraško je mladý chlapec z Topoľnice neďaleko Galanty, kde býva spolu s rodičmi. Rodina si prešla dramatickými chvíľami, keď Timko v roku 2020 náhle ochorel a zostal v bdelej kóme takmer celý jeden rok.

Prečítajte si inšpiratívny príbeh o rodine s ťažkým osudom, ktorého hlavnou postavou je Timko a jeho bojovnosť a tiež milujúci rodičia, ktorí nikdy neprestali veriť, že Timko sa bude môcť vrátiť do normálu.

Nešťastie za pár minút

Do svojich 11 rokov bol Timko zdravé, veľmi aktívne a šťastné dieťa so šťastným domovom v Topoľnici. Bol tiež mladým nádejným futbalistom vo futbalovom klube v Galante.

reklama

Pred necelými dvomi rokmi v roku 2020 sa počas jednej pokojnej noci začal Timotej sťažovať na silnú bolesť hlavy a tvrdil, že prestáva vidieť. O pár minút bolo doslova všetko inak.

Timko v tú noc skolaboval, RZP bol prenesený do nemocnice a upadol do kómy, v ktorej bol 10 dlhých mesiacov. Príčinou bolo masívne krvácanie do kmeňa mozgu, ale príčinu nikto netušil.

Prognózy lekárov počítali s najhorším možným scenárom

Prognózy boli veľmi zlé a v prvých dňoch Timko doslova bojoval o život. „Lekármi v nemocnici nám bolo oznámené, že sa máme pripraviť na to najhoršie a ak sa tak nestane, tak Timko zostane nehybný a bude odkázaný na prístroje podporujúce jeho životné funkcie,“ tvrdia Timkovi rodičia.

Počas celých 10 mesiacov bola s ním rodina v každodennom kontakte. Otec Miloš sa musel ako určený opatrovník zostať starať o Timka a matka Andrea naďalej pracovala a zabezpečovala chod domácnosti.

Timkovi a jeho rodine môžete podať pomocnú ruku ľubovoľnou sumou na transparentný účet s názvom Spolu pre Timka:  SK88 0900 0000 0051 7458 7967. Všetky finančné prostredky sú použité na účely Timkových rehabilitácií.

Zdroj: galantasity.sk

Po 10 mesiacoch sa prebral, ale nevedel sa hýbať ani rozprávať

Lekári dlho nevedeli určiť dôvod, prečo sa Timkovi takéto niečo udialo. Naďalej bol v ťažkej kóme s rôznymi komplikáciami.

Až po desiatich mesiacoch začal javiť známky, že rozpoznával ľudí okolo seba a čiastočne reagoval na realitu. Prebral sa, ale vôbec sa nedokázal hýbať. Okrem toho nerozprával, nevedel prehĺtať, a teda nevedel piť ani prijímať stravu.

Celý ten čas mal zavedený PEG do žalúdka, cez ktorú bol vyživovaný. Mal katéter a v hlave má voperovaný shunt na odvádzanie mozgového likvoru z hlavy.

Počas kómy nastali komplikácie urologického charakteru a tak sa Timko musel podrobiť štyrom operáciám vrátane uretroplastiky.

„Do dnešného dňa ho musíme cievkovať. Ale prišli aj radostné chvíle, pretože počas hospitalizácií mu naši priatelia založili transparentný účet, zorganizovali viacero verejných akcií, na ktorých formou zbierok získali finančné prostriedky na jeho liečenie,“ opisujú rodičia.

„Podporovali ho nielen jednotlivci, ale aj rôzne organizácie. Veľmi nám pomohli Templári z Galanty, futbalový klub mesta Galanta (Timi bol registrovaný hráč), organizácie Custom Riders Slovakia a Galanta West a viacero ďalších,“ doplnili.

Zdroj: galantasity.sk

Na ceste k lepšiemu zajtrajšku

Po roku začal Timko chodiť do Medzinárodného rehabilitačného centra AXIS v Piešťanoch, kde sa ho ujal kolektív lekárov a fyzioterapeutov zložený z našich a ukrajinských odborníkov. Rehabilitácie sú plné bolesti, odhodlania, boja a Timko sa musel veľakrát premáhať. Ale všetci ho chvália, že je neuveriteľne pracovitý.

Toto zariadenie rodina navštívila celkovo 5-krát v dvojtýždňových cykloch. Za ten čas sa dostavili úžasné výsledky.

Timko začal rozprávať, začal jesť a podarilo sa im špeciálnou technikou rozhýbať ho tak, že dnes už začína postupne samostatne chodiť.

Znova začal chodiť do svojej pôvodnej školy a dosahuje veľmi dobré výsledky, takže rodičia sa dnes nesmierne tešia a sú vďační za to, ako Timko napreduje.

Veríme, že Timkov stav sa bude zlepšovať, keď aj malými krokmi ale predsa.

Timkovi a jeho rodine môžete podať pomocnú ruku ľubovoľnou sumou na transparentný účet s názvom Spolu pre Timka:  SK88 0900 0000 0051 7458 7967. Všetky finančné prostredky sú použité na účely Timkových rehabilitácií.

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: galantasity.sk
Zdieľať na Facebooku