26.04.2024, meniny má
14. novembra 2022

Do Študentskej kvapky krvi v Galante sa zapojili aj študenti zo SOŠ obchodu a služieb Zoltána Kodálya

Do Študentskej kvapky krvi v Galante sa zapojili aj študenti zo SOŠ obchodu a služieb Zoltána Kodálya
Zdroje: procare.sk
reklama

Ľudská krv je veľmi dôležitá tekutina, respektíve kvapalné tkanivo s hlavnou funkciou transportovať kyslík po tele do každej bunky.

Zásobuje naše telo živinami a hormónmi odnáša odpadové produkty smerom z tela. Ľudský organizmus obsahuje asi 4 –6 litrov krvi, čo je asi 8 % telesnej hmotnosti.

Študentská kvapka krvi

Študentskú kvapku krvi vyhlasuje Slovenský Červený kríž už 28. rok. Tento ročník výzvy o darovaní krvi nazvali Pripoj sa. Ide o výzvu, aby sa každý zdravý dospelý človek pridal k darovaniu krvi. Študentská kvapka krvi by mala osloviť hlavne ľudí, ktorí sa ešte nikdy nezapojili medzi darcov krvi.

Tento rok začala Študentská kvapka krvi 24. októbra a trvá do 18. novembra 2022. Ak by vás táto kampaň oslovila, ešte stále stihnete darovať svoju drahocennú krv v termíne.

reklama

Zdroj: redcross.sk

Kto môže byť darcom krvi?

Darovať krv môže každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov. Jeho hmotnosť by mala byť aspoň 50 kg. Pravidelným darcom môže byť až do 65 rokov, ale iba v prípade, ak prinesie súhlas od lekára.

Muži môžu darovať svoju krv maximálne štyrikrát a ženy trikrát do roka. Krv nemôžu darovať:

  • ženy počas menštruácie a gravidity,
  • ľudia po prekonaní vážnej infekčnej choroby,
  • ľudia, ktorí boli operovaní v poslednom roku,
  • tetovaní či liečení akupunktúrou.

Strava pred darovaním

Pred darovaním krvi je možné sa ľahko najesť. Večer a ráno pred odberom je dovolené jesť: sucháre, ovocie, med, cestoviny so zeleninou či varené a pečené zemiaky.

Tučným jedlám je potrebné sa vyhnúť. Nemožno teda jesť: syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a údeniny. Vyhnúť by sa mal darca aj fajčeniu a pitiu alkoholických nápojov.

Dôležité je, aby ste sa pred odberom dostatočne napili tekutín, ako voda, ovocné šťavy, minerálna voda, čaj alebo káva.

Čo si predstaviť pod pojmom odber krvi?

Konkrétny proces odberu trvá približne 10 minút. Spolu s ním sú však spojené aj iné skutočnosti, a preto vám potrvá maximálne 2 hodiny.

Pred odberom krvi je potrebné zaregistrovať sa, vyplniť dotazník s otázkami, podrobiť sa vyšetreniu hladiny krvného farbiva alebo vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom.

Po vyšetrení sa darca presunie na odberné miesto, kde daruje krv za asistencie zdravotného personálu.

Pri každom odbere krvi sa odoberie 400 – 450 ml krvi. Po odbere sa odporúča ostať ležať aspoň 10 minút. Ďalších 24 až 48 hodín je odporučené jesť vyváženú stravu a piť zvýšený počet tekutín a odpočívať.

Kam putuje odoberaná krv?

Táto života dôležitá tekutina putuje hlavne do nemocníc, ktoré hlásia neustály nedostatok. Krv sa tak dostane k ťažko chorým ľuďom alebo operovaným pacientom, poprípade aj k ťažkým pôrodom, kedy matky prídu o veľké množstvo krvi.

Je to nenáročný proces, vďaka ktorému dokážete zachrániť život aj vy. Vašou úlohou je pohodlne sa usadiť a všetko okolo vás spravia odborníci.

Počas kampane v minulom roku prišlo  do odberových centier 20 816 darcov krvi, krv darovalo 18 384 ľudí a z toho bolo 2 263 prvodarcov.

Darcovia zo strednej odbornej školy v Galante

Nemocnicu s poliklinikou svätého Lukáša na hematologicko-transfuziologické oddelenie navštívili aj študenti zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb Zoltána Kodálya v Galante.

Na oddelenie ich sprevádzali odborné pedagogičky Jasmína Székházi Hlavatá a Denisa Mészárošová, s ktorými prišli 13 študenti. Prisľúbili sa aj budúcou účasťou počas Valentínskej kvapky krvi.

Hematologicko-transfuziologické oddelenie sa študentom poďakovalo za účasť aj na svojej web stránke.

Zdroj: procare.sk

Zdroj: procare.sk

Zdroj: procare.sk

Zdroje: sk.wikipedia.org, procare.sk, redcross.sk
Zdieľať na Facebooku