19.07.2024, meniny má
11. apríla 2023

Rozhodli ste sa pre adopciu psíka z útulku? Zatúlané psíky zo Šale a okolia si možno získajú práve vás

Rozhodli ste sa pre adopciu psíka z útulku? Zatúlané psíky zo Šale a okolia si možno získajú práve vás
Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa
reklama

V článkoch venovaných útulkáčom ste sa už dozvedeli rôzne informácie. Jednak sme vám šaliansky útulok Zatúlané psíky Šaľa predstavili, jednak sme vám opísali možnosti, ako môžete psíkom pomôcť.

Ak vás tieto články oslovili a rozhodli ste sa pre adopciu, v skratke si pripomenieme, čo potrebujete pre nového člena rodiny.

Čo potrebujete zabezpečiť pred adopciou?

Pelech – dostatočne veľký a pre psíka pohodlný. Na trhu je veľké množstvo ponúk, preto sa oplatí venovať čas jeho výberu. Iný pelech potrebuje šteniatko, iný starší psík. Poprípade sa informujte u ošetrovateľov, či má psík obľúbený konkrétny typ pelechu.

Miska na vodu a miska na krmivo – ideálne nerezová, ktorá sa ľahko a dobre čistí. Je veľmi dôležité, aby mal psík neobmedzený prístup k vode počas celého dňa.

reklama

Krmivo – veľmi dôležité je podávať psíkom kvalitné krmivo. Nekvalitné krmivo spôsobuje mnohé zdravotné ťažkosti. Čo človek ušetrí na krmive, potom zasa doplatí u veterinára.

Treba sa vyhnúť krmivám s vysokým obsahom obilnín. Dôležité je, aby prvé zložky krmiva vždy obsahovali mäso a zdrojom potravy je aj vláknina.

Pred príchodom psíka domov si nezabudnite naštudovať zoznam toho, čo psík môže jesť a čo mu naopak môže ublížiť. Čokoláda, hrozno či napríklad kyslá kapusta v žiadnom prípade nepatria na jedálny lístok nového člena rodiny.

Kvalitný obojok a vôdzka (alebo postroj)je veľmi dôležitý na to, aby sme vedeli psíka správne ovládať. Je potrebné, aby obojok nebol príliš tesný a naopak ani príliš voľný, lebo by sa nám psík mohol vyvliecť.

Niektorým psíkom viac vyhovujú postroje. Pri výbere vôdzky treba mať na pamäti, aby nebola príliš krátka. Zároveň treba myslieť aj na to, aby sa vám v ruke dobre držala a keď psík prudšie potiahne (hlavne zo začiatku), aby sa vám z ruky nevyšmykla.

Flexivodítka, ktoré sú u ľudí veľmi často obľúbené, nie sú úplne ideálnym typom vôdzky. Odporúčame dať na obojok aj listelku s vyrazeným menom psíka a telefónnym číslom na majiteľa. Ak by sa psík náhodou stratil, uľahčí mu to návrat k pôvodnému majiteľovi.

Obojok proti kliešťom – keďže tu máme jar, je čas myslieť aj na ochranu pred kliešťami. Psíky sú, podobne ako ľudia, náchylné na ochorenia prenášané kliešťami.

Babezióza je infekčné ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov končí smrťou, preto netreba ochranu pred kliešťami podceniť. Zakúpiť môžete obojky proti kliešťom, ako aj pipety, ktoré sa aplikujú priamo na krk psíka.

Antiparazitiká – psíka je nutné odčervovať každé tri mesiace. Odporúča sa použiť zakaždým iné antiparazitikum, aby sa pri podávaní toho istého typu psík nestal na daný prípravok rezistentný.

Antiparazitikum môžete kúpiť vo veterinárnej ambulancii alebo v lekárni, vždy sa dávkuje podľa váhy psa. Určite vám v útulku poradia aj s týmto problémom.

Veterinárny paspokiaľ chcete cestovať mimo územia SR je dôležité mať vybavený veterinárny pas, aby mohol s vami za hranice aj štvornohý zverenec. Pet pas vám vedia vybaviť na každej veterine na počkanie a cena sa pohybuje okolo 30 eur.

Títo psíkovia čakajú na nového majiteľa

Chesus sa našiel v neďalekej obci, kde bol schúlený v tráve a oddane čakal na svojho majiteľa. Nedočkal sa… Avšak, našiel sa človek, ktorému nebol jeho osud ľahostajný, a tak sa dostal do šalianskeho útulku.

Chesus je úžasný, odhadom 3ročný „drobec“ plný lásky a nehy. Má stredný vzrast do 25 kg. Človeka zbožňuje a s ostatnými psíkmi je super kamoš. Jeho jediná chybička krásy spočíva v tom, že je trošku „macko“ a jeho telesná konštrukcia je predsa len o niečo mohutnejšia.

Jeho budúca rodinka s ním bude mať postarané o zábavu. Je to aktívny, mladý junák, ktorého baví hra, behanie, učenie.

Chesus je vhodný do rodiny, kde budú mať majitelia čas dostatočne ho formovať, aby mohol byť z neho dokonalý rodinný psík. Potrebuje veľa lásky, ale zároveň aj skúsených ľudí, ktorí ho naučia, ako spolunažívať v ľudskej svorke a dodržiavať jej pravidlá.

Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa

Pištík je veselé, malé, hravé, 10-mesačné stvorenie. Spočiatku, kým spozná prostredie, je opatrný a len sleduje, čo sa navôkol deje. Akonáhle sa rozkuká a zoznámi s členmi svorky, stáva sa z neho malý šéf.

Pištík má hygienické návyky, nič neničí a rád trávi čas na záhradke. Akonáhle však pocíti chlad, uteká sa schovať pekne dnu na sedačku.

Hľadáme mu preto miestečko v interiéri, ideálne s prístupom na záhradku. Pištík nemá rád prílišné mojkanie, predsa len nie je baba a uznáva skôr pánske móresy.

Rád však šantí so seberovnými parťáčkami, vie sa klbčiť a divočiť ostošesť. Je vhodný aj do rodinky ako druhý psík. Jeho vzrast je malý a váži do 10 kg.

Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa

Meggie alias Snehulienka je odhadom 2-ročná fenočka, ktorej sa vzdala jej majiteľka. Meggie má veľké srdiečko plné lásky, ktorú túži rozdávať.

Je veselá, láskavá a šíri okolo seba radostnú, pozitívnu energiu. V kontakte s inými psíkmi je skôr submisívna ako vyžadujúca rešpekt.

Keď však príde na rozdávanie pamlskov, vtedy vie ostatným obyvateľom útulku ukázať, že je prvá v rade a nikto sa pred ňu nemá predbiehať.

Meggie na človeku doslova lipne a jej pán tvorí celý jej život. Má veľmi mierumilovnú povahu a pokiaľ to situácia nevyžaduje, nerozhádže ju žiadny iný pes.

Pre Meggie by sa hodila láskavá rodina, ktorá by si vedela užívať jej priazeň a zároveň by jej dokázala opätovať jej úžasnú lásku. Meggie patrí medzi stredný vzrast s váhou do 18 kg.

Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa

Informácie pre záujemcov

Pokiaľ by niekoho zaujali psíkovia hľadajúci nový domov, môžete sa obrátiť na útulok, kde vám s radosťou pomôžu. Ak sa náhodou v okamihu vášho hovoru alebo písania na sociálnej sieti nehlásia, majú iba plné ruky práce a určite sa neskôr ozvú.

Kontaktovať ich môžete prostredníctvom emailu na zatulanepsikysala@gmail.com alebo telefonátom na čísla 0908 714 628, 0903 891 810. Viac informácií o útulku nájdete na ich webstránke a fotografie ďalších opustených psíkov si môžete vyhľadať na ich Facebooku.

Zdroje: FB Zatúlané psíky Šaľa
Zdieľať na Facebooku