26.04.2024, meniny má
19. novembra 2022

Galantská nemocnica prináša možnosť darovania krvnej plazmy ako druhá na Slovensku

Galantská nemocnica prináša možnosť darovania krvnej plazmy ako druhá na Slovensku
Zdroj: procare.sk
reklama

Krvná plazma je tekutina žltkastej farby a je tvorená anorganickými aj organickými látkami. Z 90 % tvorí plazmu voda, ktorá je viazaná s bielkovinami alebo je voľná.

Vo vode sú rozpustené: soli, chlorid sodný a uhličitan sodný. Soli sú dôležitou zložkou pre osmotické pomery a pH v krvi. Veľmi dôležitou zložkou plazmy je aj vápnik, ktorý zráža krv a zároveň ho potrebujú svaly a kosti. Časti krvnej plazmy sú krvné sérum, fibrinogén, protrombín.

Zloženie plazmy:

  • 90 – 92 %: voda (voľná alebo viazaná na bielkoviny),
  • 8 %: organické látky: bielkoviny, lipidy, kyselina mliečna, cholesterol, mastné kyseliny a močovina,
  • 1 %: anorganické látky.

Do organickej zložky patria bielkoviny, tuky, glukóza, vitamíny, žlčové farbivá, hormóny, močovina a kyselina močová. Bielkoviny v krvnej plazme: albumíny (tvoria sa v pečeni a viažu na seba vodu), globulíny (produkt lymfocytov – stará sa o imunitný systém), fibrinogén a protrombín (majú veľký význam pri zrážaní krvi).

reklama

Glukóza je zdroj energie pre bunky a je neustále odoberaná tkanivami. Hladina glukózy v krvi – glykémia je regulovaná hormonálne (inzulín, glukagón, adrenalín, noradrenalín).

Krvná plazma a choroby

Množstvo chorôb je možné liečiť vďaka liekom, ktoré sa vyrábajú z krvnej plazmy. Krvnú plazmu však nemožno umelo vyrobiť. Vzácna tekutina a jej darcovstvo sú preto veľmi dôležité pre množstvo ľudí nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Kým je človek zdravý, nezamýšľa sa nad možnosťou, že niekedy môže byť na mieste pacienta, ktorý potrebuje lieky vyrobené práve z tejto vzácnej tekutiny.

Na Slovensku neexistuje žiaden výrobca liekov z krvnej plazmy. Na výrobu liekov je totiž potrebná špeciálna technológia, ktorá je aj finančne nákladná. Krvná plazma sa teda sústreďuje u takých výrobcov, ktorí zabezpečia maximálnu bezpečnosť týchto liekov. Využívajú sa pri liečbe zriedkavých, chronických a závažných až život ohrozujúcich ochoreniach. Patria sem imunitné, akútne, onkologické, neurologické či infekčné ochorenia.

Zdroj: procare.sk

Kto môže darovať krvnú plazmu?

  • zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov,
  • človek nad 50 kg a max. do 130 kg,
  • muž/žena, ktorí majú absolvovaný aspoň jeden odber krvi a sú zdravotne spôsobilí.

Darcovia sa môžu po novom na odber plazmy aj krvi objednať cez online objednávací systém na www.darujemplazmu.sk alebo www.darujemkrv.sk.

Za obdobie jedného roka môže jeden človek darovať 10 litrov plazmy, na odber môže ísť približne 16-krát. Odber trvá približne 45 min. a prebieha jednorazovo. Je to štvornásobne viackrát ako pri darovaní krvi.

Odbery plazmy sú dokonca šetrnejšie než odber krvi, telo si za 48 hodín dokáže nahradiť odber. Donedávna dokázali plazmu odoberať pomocou darovania krvi, teraz je to pomocou plazmaferézy. Vďaka plazmaferéze dokážu vyťažiť  650 ml plazmy z jedného odberu a je to výrazne väčšie množstvo ako v minulosti.

Darovať krvnú plazmu môžete aj v Galante

Prvá nemocnica pre darovanie krvnej plazmy bola Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce, a. s., druhá v poradí je Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s. Tretia plánovaná nemocnica pre účel darovania plazmy je Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a. s.

Od 19. októbra 2022 otvorila sieť nemocníc Svet zdravia ďalšie darcovské centrum, a to priamo v Galante. Toto odberné mieste je určené nielen pre darcov z Galanty, ale aj z okolitých miest a obcí. Darovať svoju plazmu môžete na hematologicko-transfúziologickom oddelení.

Túto myšlienku sa rozhodol podporiť aj Galanťan, známy boxer Tomi KID Kovács, ktorý sa zároveň stal ambasádorom odberov plazmy v galantskej nemocnici.

Slovensko má od začiatku roku 2022 už v legislatíve zahrnuté podmienky pre vývoz krvnej plazmy. Vďaka tejto zmene sa aj pre slovenských pacientov zabezpečí dostupnosť k liekom s výťažkom krvnej plazmy.

Zdroj: procare.sk

Zdroj: procare.sk

Zdroj: procare.sk

Zdroj: procare.sk

Zdroj: procare.sk

Zdroje: biopedia.sk, sk.wikipedia.org, procare.sk
Zdieľať na Facebooku